לפני כשבוע נתקלתי לראשונה בצילומי הקמפיין של ליין התכשיטים שנוצר כשיתוף פעולה בין מעצבת התכשיטים אפרת קסוטו ומעצב האופנה אלון ליבנה, בפרוייקט המכונה Autumn Cannibalism. כמי שמידי חודש נוהגת להתעדכן בכל הפקות האופנה שיצאו במגזיני האופנה העולמי, הקמפיין אשר בו מככבים רקדנים ורקדניות מלהקת בת שבע כשהם לא לובשים דבר מלבד תכשיטי הקולקציה, לא הרתיע אותי כפי שאולי הרתיע אחרים. עם זאת, מבט בקרוב בתכשיטים עצמם בהחלט הביא לכך שהרגשתי איך ליבי רועש וגועש (ולא, לא בגלל היופי והקונספט של התכשיטים עצמם). אבל נראה שאני מקדימה את המאוחר.

ממידע שקיבלתי מיחסי הציבור של קסוטו, ההשראה לקולקציה הייתה חלקי עצמאות יבשות של בעלי חיים שונים, לאור "שיטוטים שקיים אלון ליבנה בחיק הטבע". אכן, המוטיב המרכזי של הקולקציה הוא עצמות ובקוקלציה עצמה ניתן למצוא שרשראות, צמידים ועגילים כשכולם כוללים חלקים המדמים מראה של עצמות או גולגולות. עוד נכתב במייל שהתקבל לידי כי תכשיטי הקולקציה עשויים מפליז מצופה זהב 24 קראט או כסף ומשולבים בהם אבני סברובסקי עם דגש על הצבע האדום. מי שמעוניינת לראות את כל פריטי הקולקציה אשר עומדים למכירה בחנויות המעצבת ואתר האינטרנט – מוזמנת לעשות זאת דרך הלינק הבא: אלון ליבנה x אפרת קסוטו.

בכל אופן, להלן מספר תמונות מהקמפיין המדובר שצולם עבור הקולקציה של צמד המעצבים (צילום – גיא נחום לוי):

alon-livne-x-efrat-cassouto-3

alon-livne-x-efrat-cassouto-2alon-livne-x-efrat-cassouto-4

כאמור, התמונות הפרובוקטיביות גרמו לי להרגיש שלא בנוח, ולא בגלל העירום המיותר. בהתחלה חשבתי שאולי מדובר בעובדה שהקולקציה הנ"ל רחוקה למדי מהסגנון הרומנטי והוינטג'י של קסוטו, אך מיד פסלתי אפשרות זו שכן בכל זאת מדובר בשיתוף פעולה שאמור היה לקחת את שני המעצבים למקום שנמצא מחוץ ל- Safe-Zone של השניים. עברתי על התמונות בשנית ואז נפל לי האסימון (והלסת).

בשנת 2008 השיקה המעצבת דלפינה דלטרז פנדי (כן, הפנדי הזה) קולקציה בשם "Delirium" (הזיה). הקולקציה הזו הייתה המשך ישיר לקולקציות קודמות פרי פיתוחה של המעצבת, כשהן חוקרות איברי גוף שונים כמו עיניים, שפתיים וידיים, כשהיא משתמשת במתכות יקרות ואבנים יקרות (ובעיקר אבני רובי אדומות). אחד מהצמידים המפורסמים ביותר שעיצבה הינו צמיד המתלבש על כל כף היד. הצמיד הזה לא רק נרכש ונענד על ידי סלבריטאיות ואושיות אופנה שונות כמו ריהאנה אלא גם זכה להיות מוצג בתערוכה קבועה ב"מוזיאון לאמנות דקורטיבית" (Musée des art Décoratifs) בפריז אשר שוכן בצמוד ללובר. נשמע מוכר, לא?

alon-livne-x-efrat-cassouto-x-DDF
מימין: אלון ליבנה x אפרת קסוטו. משמאל: דלפינה דלטרז פנדי

בסתיו 2011 השיקה המעצבת הצרפתיה קולקציה בשם "roll-in-stones" שכללה התייחסות לדבורים, זבובים ועכבישים וכלל בין היתר מסכות פנים מוזהבות. הקשר בין הקולקציה למסכות לא מאוד ברור, אבל ייתכן שיש כאן רפרס למסיכות של העוסקים בחרקים כמו דבוראים או שהיווה התייחסות לוירוס קטלני (גם כאלה היו לה). אצל ליבנה x קסוטו הרפרנס הוא המסכה המפורסמת של חניבעל לקטר, הקניבל הקולנועי מ"שתיקת הכבשים".

alon-livne-x-efrat-cassouto-x-DDF2

 

למעשה, נקודות הדימיון הבולטות לעין בין הקולקציה המדוברת לבין הקולקציות של דלטרז-פנדי הן רק קצה הקרחון. פריטים דומים לפריטים מהקולקציה של צמד המעצבים יכולתי למצוא גם בקולקציות מוקדמות של המעצבת פאמלה לאב (Pamela Love) כמו השרשרת בעלת תליון גוגולת של ציפור או הצמיד/טבעת המדמה טפרים של עוף טורף.

מספר ימים טרם פרסום הפוסט פניתי לאפרת קסוטו לשמוע את דעתה בנושא, אך לצערי היא סירבה להגיב.

 

מה אתן אומרות? יש דברים בגו?

 


Share:

Leave a Comment