שנת 2015 הייתה שנה שבה שמו לא מעט דגש על נושא של דימוי גוף ונשים במידות הוגנות – לטוב ולרע. כדי לשמור על אווירה חיובית אספתי עבורכן את כל המקרים (שזכרתי ו/או הצלחתי למצוא) שנוגעים לאופנה במידות הוגנות שהתרחשו לטובה (פחות או יותר) השנה.

מאז ינואר האחרון, אתר הקניות מודקלות' הפסיק לשווק את הבגדים במידות הוגנות בקטגוריה משל עצמו שכונתה "PLUS". עם זאת, הבגדים שמיועדים לנשים במידות אלו המשיכו להיות מתוייגים בצורה אחרת מהבגדים הרגילים ובמקביל לא הורחב טווח המידות של הבגדים מהליין של המידות הסטנדרטיות שנמכרות באתר לטווח מידות רחב יותר.

תמונה: ModCloth בפייסבוק
תמונה: ModCloth בפייסבוק

בחודש פברואר התפרסם גיליון מגזין ספורט אילוסטרייטד אשר בו הופיעה לראשונה בצורה רשמית דוגמנית במידות הוגנות. הראשונה היא הדוגמנית האוסטרלית רובין לאוליי, מידה 10 אמריקאי (40 שלנו) שהצטלמה בביקיני כתום בהדפס נחש. באותו גיליון התפרסמה לראשונה פרסומת של בגדי ים עם הדוגמנית אשלי גרהאם.

תמונה: ספורט אילוסטרייטד
תמונה: ספורט אילוסטרייטד

בחודש אפריל צרפת העלתה הצעת חוק אשר מונע העסקת דוגמניות עם הBMI שלהן (אינדקס מסת גוף) נמוך מהרמה הבריאה המותרת. לאחרונה החוק עבר סופית.

כמו כן בחודש אפריל – מותג ההלבשה התחתונה Lane Bryant השיק קמפיין עם ההאשטאג ImNoAngel# אשר מככבות בו דוגמניות במידות הוגנות כמו אשלי גרהאם, ויקטוריה לי, קנדיס הופין ועוד. וכן, ההתרסה לכיוון המותג ויקטוריה סיקרט'ס לגמרי מכוון.

תמונה: Lane Bryant
תמונה: Lane Bryant

בחודש מאי פרסמה קיילי ג'נר בפרופיל האינסטגרם שלה תמונת מאחורי הקלעים והוסיפה לה את הכיתוב "מאחורי הקלעים (כן, העליתי במשקל. הנה אמרתי את זה כדי שאתם לא תצטרכו) :)". אחרי שהמוני המעריצים שלה הגיבו לתמונה עם תגובות מחממות לב, היא שינתה את הכיתוב והשאירה אותו בתור "מאחורי הקלעים" בלבד. בכל מקרה, רבים מהמעריצים שלה הספיקו לעשות תמונת מסך ולשתף את התמונה כולל הכיתוב המקורי.

ביוני הדוגמנית טס הולידיי, אשר מתהדרת במידה 22 (מידה 52 אצלנו), הופיעה על שער מגזין People האמריקאי שהוקדש לנושא של דימוי גוף.

עוד באותו חודש, תמונת קמפיין של בית האופנה איב סאן לורן, בו מוצגת הדוגמנית קיקי וויליאמס שוכבת על הרצפה, נאסרה לפרסום באנגליה, מכיוון שלטענת רשות הפרסום הבריטית היא מציגה "רזון לא בריא".

תמונה: קמפיין איב סאן לורן
תמונה: קמפיין איב סאן לורן

בספטמבר 2015, עלו ביקורות רבות הנוגעות לגופה של הדוגמנית העולה גיגי חדיד, שהלכה על מסלולי שבוע האופנה בניו יורק, זאת למרות שהיא מלאה יותר ממרבית עמיתותיה הדוגמניות. בסופו של דבר הדוגמנית החליטה לענות לכל הטענות נגדה בתגובה נחרצת וארוכה בפרופיל האינסטגרם שלה בה כתבה "יש לי ציצים, יש לי שרירי בטן, יש לי תחת ויש לי ירכיים אבל התגובות הרעות שלכם לא גורמות לי לרצות לשנות את הגוף שלי והן בהחלט לא משנות את הדיעה של המעצבים עליי".
בנוסף לחדיד היו דוגמניות במידות הוגנות נוספות שהשתתפו בתצוגות של שבוע האופנה האמריקאי, כמו בתצוגה של מותג האופנה Yeezy של קנייה ווסט ושל Chromat של המעצבת בקה מקצ'רן.

באוקטובר האחרון פרסמה הדוגמנית כריסי טייגן תמונה בפרופיל האינסטגרם שלה שבה היא מציגה את סימני המתיחה שלה, שלטענתה נוצרו בעקבות ההיריון והליה שלה. התמונה הזו הובילה נשים רבות להציג בגאווה את סימני המתיחה שלהן ברשתות החברתיות.

תמונה: אינסטגרם
תמונה: אינסטגרם

באותו חודש הזמרת והשחקנית זנדיה העלתה לפרופיל האינסטגרם שלה תמונת קולאז' המציגה אותה לפני ואחרי ריטושים בפוטושופ. לתמונה היא צירפה את הכיתוב "ראיתי את התמונה הזו היום והייתי בשוק כשגיליתי שהירכיים והטורסו בני ה19 שלי עברו כזו מניפולציה. אלו הדברים שגורמים לנשים להיות מודעות לעצמן ויוצרות את האידיאלים הבלתי-ריאליים של יופי שקיימים כיום".

זנדיה אחרי הריטוש; תמונה: Modeliste Magazine
זנדיה אחרי הריטוש; תמונה: Modeliste Magazine

בחודש נובמבר התפרסם לוח השנה של חברת Pirelli ולשם שינוי הוא לא הציג רק תמונות יפות של דוגמניות מעורטלות, אלא תמונות של נשים בולטות מהשנה האחרונה. חלקן היו לבושות פחות (כמו למשל הופיעה איימי שומר כשהיא יושבת על כיסא לבושה בתחתונים בלבד או שחקנית הטניס סרינה וויליאמס שהצטלמה גם היא כשהיא לבושה רק בתחתונים) ולבושות יותר (כמו למשל הזמרת פטי סמית' והשחקנית הסינית יאו צ'ן).

איימי שומר על לוח השנה Pirelli
איימי שומר על לוח השנה Pirelli

 

אשמח לשמוע מה יש לכן לומר על הנושא ועל הצגת הנשים במידות ההוגנות בעולם האופנה כפי שמשתקף מהמקרים בפוסט הזה.

 

 


Share:

Leave a Comment