לאחרונה הזנחתי את מדור "נעים להכיר" בו אני מנסה להכיר לכן כמה שיותר מותגים קטנים וצעירים, במקביל למותגים מבוססים, כדי בניסיון לעודד אתכן לרכוש כחול-לבן ולראות שאפשר לשלב קניות בASOS וקניות בארץ. הפעם במדור מתארחת אצלי דניאלה שומיאשקין, בעלת מותג התיקים המגניב והצעיר SCHU-MEE.

היי דניאלה, קודם כל נעים להכיר! ספרי לי ולקוראות קצת על עצמך.

היי! שמי דניאלה שומיאשקין,אני בת 25, גרה בתל אביב. אני סטודנטית לעיצוב פנים בשנה ד' במכון הטכנולוגי HIT חולון. עליתי לארץ מארגנטינה בגיל 10, יש לי שתי אחיות גדולות, אני הקטנה… ובמעט זמן פנוי שיש לי אני אוהבת ללכת לים.

ספרי לנו על המותג שלך. מה הגלגולים שלו? כמה זמן הוא קיים?

מאז ומתמיד אהבתי לתפור, כשהייתי קטנה ולא הייתה לי מכונת תפירה, הייתי תופרת כל דבר אפשרי בצורה ידנית (מתקנת לי בגדים, מכינה כריות נוי, וילונות וכו'), מאוחר יותר קיבלתי במתנה מכונת תפירה מאבא שלי שהפכה לכלי בלתי נפרד ממני.

את SCHU-MEE, המותג שלי, הקמתי רשמית לפני כחודש. הכל התחיל בעצם בקורס שלקחתי בלימודים. קורס שעיקר ההתעסקות בו הייתה בתפירה, בקורס למדתי להוציא גזרה לדגמים של עיצובים שלי, ובסופו של דבר גם עיצבתי תיק, שהיה למעשה הפרוייקט הסופי של הקורס והוא שפתח לי את הדלת אל עולם התיקים. במקביל תפרתי לעצמי תיק באותו סגנון של התיקים שאני מוכרת כרגע תחת המותג שלי, וקיבלתי המון מחמאות עליו. הבנתי שיש לי כאן אפשרות להקים משהו קצת יותר גדול,  שיש ביקוש ואנשים אוהבים את הסגנון שאני אוהבת, אז החלטתי, כפרוייקט לקייץ, לפתוח את העסק הקטן שלי.

שניים מהתיקים המקסימים שדניאלה מכינה (אני הזמנתי לעצמי את התיק השמאלי)
שניים מהתיקים המקסימים שדניאלה מכינה (לי כבר יש את התיק השמאלי!)

מה משמעות שם המותג שלך? מאיפה הוא הגיע?

הנושא הראשון שהיה לי ברור שאני צריכה לטפל בו היה המיתוג – שם ולוגו לעסק. פניתי לחברה טובה שלי שהיא מעצבת תקשורת חזותית בשם עדי וייצמן, ויחד איתה חשבנו, התלבטנו והגענו לעיצוב הסופי של המותג. שם העסק שלי הוא SCHU-MEE (שומי) שזה בעצם קיצור של שם המשפחה שלי שמיאשקין, ובנוסף כך גם החברים שלי קוראים לי. היה לי חשוב שהשם יהיה קשור אליי אך לא השם הפרטי שלי. בנוסף בלוגו מופיע פיל, שהוא קדוש ובעל עוצמה רבה בתרבויות בעולם כמו בהודו ובתאילנד, הפיל מסמל תבונה, משהו שאפשר להישען עליו, ואין לו תכונות שליליות בעיני האדם. בנוסף הפיל נתפס כחיה המסמלת מזל. בסופו של תהליך, השם והלוגו יצאו בעניי כשילוב מעניין ויצירתי שאני מאוד מתחברת אליהם, אני מרגישה שהם מייצגים את המותג שלי ואת מה שהוא מייצג בעיני.

הבנתי שאת אחראית על כל אספקט במותג. ספרי לנו על התהליך שאת עוברת ביצירת תיק חדש –בחירת בדים, תפירה ועוד.

ברגע שהחלטתי לפתוח את העסק, הבנתי שאני חייבת להחזיק מלאי של בדים. הרעיון הראשוני היה לקנות בדים מכל מיני סגנונות, כדי לקלוע לטעם של כולם, כי תמיד חשבתי "מה שאני אוהבת, לא יהיה בהכרח מה שכולם יאהבו". בפועל, מהר מאוד הבנתי שזאת מחשבה לא נכונה, מדובר בעסק שלי אני צריכה לעמוד מאחורי המוצרים שלי ב100%, כי בפועל אני זו שהולכת לבחור ולקנות את הבדים, אני זו שגוזרת את הבדים, אני התופרת, אני משווקת את המוצרים שלי, אני זו שעונה ללקוחות ונותנת מענה לשאלות ובקשות שלהם ואני גם זו שבסופו של דבר מוסרת ללקוחות את התיק. בעצם, כל התהליך הזה הוא כדי להכין ולהביא ללקוח את המוצר שלי, לכן היה נראה לי נכון יותר לבחור למותג שלי בדים שהם בסגנון מסויים, שאני מתחברת אליו, ולא בהכרח לנסות "לקלוע לטעם של כולם".

מאיפה את לוקחת את ההשראות לדגמים שאת מעצבת?

אני מסתכלת המון ברחוב, זה המקום האידיאלי מבחינתי. מעניין אותי להסתכל עם איזה סוג תיקים אנשים הולכים. אני מסתכלת על תיק ומנסה לדמיין איך לשנות אותו, איך לשפר אותו, מה הייתי רוצה שיהיה בו.

ההסתובבות ברחובות תל אביב בחיפוש אחר בדים גם מהווה מקום משמעותי למציאת ההשראה. אני מסתובבת הרבה באיזור נחלת בנימין ואלנבי, נכנסת לחנויות, מחפשת בדים חדשים, מתייעצת עם המוכרים וככה אני מקבלת השראה ורעיונות חדשים. הרחובות בתל אביב תורמים לי הרבה ליצירה שלי, כמו כן, אני עובדת בדירה שלי בתל אביב, אני משכירה דירה קטנה עם שותפים ובחדר שלי יש לי את פינת העבודה שלי.

פינת העבודה של דניאלה
פינת העבודה של דניאלה

כשאת מעצבת את התיקים שלך – מיהי הלקוחה אולטימטיבית שאת מדמיינת בראש?

כשאני טסה לחו"ל, ולא משנה לאיזו מדינה, אחד המקומות שאני חייבת ללכת אליהם זה לירידי אומנים, בעיקר כאלו של עבודות יד, ותמיד גם אנסה לקנות משם משהו. אני מאוד מעריכה את העבודה הידנית, את היצירה שנוצרת על ידי אדם אחד. אני מרגישה שבמוצר שלו, פרי עבודת היד שלו, שהוא מוכר לי, הוא בעצם משתף אותי בידע שלו, בחוויות החיים שלו, ובמה שיפה בעיניו. ככה שמעבר למוצר יפה, אני לומדת להכיר אדם חדש, דרך עבודה חדשה.

העבודה שלי היא עבודה ידנית, אני לא מנסה ולא מעניין אותי להגיע לייצור המוני כמו בסין. הזמן שאני מקדישה לכל תיק שאני מכינה הוא זמן מלא באהבה ליצירה שלי. חשוב לי שהלקוחות שלי גם ידעו להעריך את זה.

מה הדבר הבא שאת מתכננת ומאחלת עבור המותג שלך?

אחד הרעיונות שהיו לי עוד לפני שהקמתי את העסק עצמו, היה לעבוד עם מעצבת גרפית ולעצב את הבדים שאני ארצה להכין מהם תיקים- לעצב את ההדפסה שתופיע עליהם ואחרי שיש לי את הבד הייחודי למותג שלי, לתפור ממנו את התיק. זה עדיין קצת חלום/תכנון שלי ואני מקווה שאצליח להגיע לזה.

אם לא היית עושה את מה שאת עושה היום – מה היית עושה?

יש המון תחומים שמעניינים אותי… סריגה, שאני קצת מתעסקת בזה מדי פעם. עיצוב שיער, שיוצא לי לעשות הרבה תסרוקות ערב, כלות וכו'. אני אוהבת ליצור, לעשות ולהכין במו ידי, ההתעסקות ביצירה ממלאה אותי. כך שאם היה משהו אחר שהייתי עושה, כנראה היה קשור ביצירה הזאת.

מהו הפריט פרי יצירתך (מאז ומתמיד) שאת הכי אוהבת ושומרת לו מקום בלב? 

במסגרת קורס ריהוט במכללה נולדה לה כורסא שעשוייה מסריגה של חבל (אותו אחד שאני משתמשת בתיקים שלי). כל אחד היה צריך לבנות רהיט לבחירתו ואני בחרתי להתעסק בסריגה, שהוא תחום שמאוד מעניין אותי. הכורסא היום גם משמשת כרקע לתמונות של התיקים שאני מצלמת, כאשר חיפשתי איך אני ארצה לצלם ולהציג את התיקים שלי, היה נראה לי מעניין לצלם אותם על הכורסא שגם אותה אני הכנתי והיא נותנת רקע מקסים בעניי לתיקים שלי.
זה אחד הפריטים האהובים עליי שהכנתי, הוא כמובן אצלי בחדר והכי חשוב- הוא ממש ממש נוח!

התיק הראשון של דניאלה והכורסה שסרגה בעצמה
התיק שהחל את הכל והכורסא שדניאלה סרגה בעצמה

איפה אפשר למצוא ולקנות פריטים מהמותג שלך? האם יש לך או שאת מתכננת לפתוח חנות אונליין ברוח התקופה? ואם לא – למה?

כל תהליך הקניה הוא דרך העמוד בפייסבוק. אנשים נכנסים לעמוד, בוחרים מבין התמונות את הדגם שהם רוצים ופונים אליי דרך הודעה פרטית. התיק נתפר במיוחד לפי הזמנה, אין לי תיקים מוכנים במלאי, מה שמאפשר ללקוחות שלי בעצם לשנות ולשלב בין הבדים בצורה שהם בוחרים וכך ניתן לקונה חלק משמעותי בעיצוב התיק שלו/ה, מה שמאפשר קשר אחר ומיוחד יותר איתו.

ברור שחשבתי על לפתוח אתר, על דוכנים ועוד דרכים אחרות כדי לקדם את העסק ולתת לעוד אנשים להיחשף אליו, אבל זה עוד מוקדם לי, כפי שאמרתי העסק קיים חודש בלבד, וכמות הפניות דרך עמוד הפייסבוק היו גדולות מהצפוי (טפו טפו!). אנחנו נגדל ונהיה בעוד מקומות חוץ מהפייסבוק.

אני מזמינה את כולכן לפנות לדניאלה המקסימה דרך עמוד הפייסבוק שלה (לינק לעמוד) ולהזמין ממנה תיק בהקדם.
לא רק שמדובר בקולקציה טרנדית בעיצוב אישי, אלא גם יעזור לתמוך במעצבת צעירה בתחילת דרכה – וזה תמיד מבורך.

 


Share:

Leave a Comment